Zadzwoń: +48 22 111 00 01 Lub napisz: [email protected]

Jak oświetlić halę magazynową?

Strona Główna » Blog » Jak oświetlić halę magazynową?
Jak oświetlić halę magazynową?

Jak oświetlić halę magazynową?

Oświetlenie hal magazynowych jest to niewątpliwie bardzo istotny czynnik każdego przedsiębiorstwa, które opiera swój biznes na magazynowaniu towarów / produktów. Jeśli będzie źle dobrane oświetlenie to może to wpłynąć negatywnie na pracowników, którzy będą mniej wydajni. Także światło ma duże znaczenie jeśli chodzi o samopoczucie, ponieważ tak jak w dzień człowiek czuje się lepiej niż w nocy, tak pracownik na magazynie musi mieć światło, które nie będzie go raziło w oczy. Co więcej w hali światło musi być tak dopasowane by nie wpływało ta na spowolnienie procesów logistycznych.

Koszty związane z oświetleniem magazynu

Światło w magazynie to niewątpliwie ogromny wydatek dla przedsiębiorstwa. Hale magazynowe są zazwyczaj oświetlane przez większą część dnia, a czasami można nawet spotkać hale, które są czynne 24 godziny na dobę. Jeśli jest to dla firmy tak duży wydatek, to musi się ona zastanowić nad odpowiednim doborem oświetlenia. Na rynku można spotkać bardzo dużo różnego rodzaju oświetlenia, które można wykorzystać na magazynach.

Typy produktów LED

1. HighBay

Są to mocne lampy, które przy jak najmniejszym poborze energii mają generować jak najmocniejsze światło. Producent oferuję zazwyczaj wiele barw do wyboru, jednak z racji tego, że światło ma się znaleźć na magazynie, zaleca się wybór koloru neutralnego i zimnego. Jeśli dana hala nie posiada żadnego zewnętrznego światła zaleca się używanie barwy neutralnej, ponieważ nie będzie ona źle wpływała na pracowników.

Produkty typu HighBay są ciągle rozwijane, dlatego mogą się one różnić od siebie rodzajem diody, kątem rozsyłu światła, a w niektórych przypadkach nawet komponentami. Trzeba pamiętać, że wybór oświetlenia do hali jest to sprawa dość indywidualna i zależna od wielu czynników, dlatego warto to robić po konsultacji.

2. Oświetlenie liniowe

Jeśli chodzi o oświetlenie liniowe to zazwyczaj wykorzystuję się do tego świetlówki. Są to również najczęściej stosowane światła na magazynie. Bardzo wiele magazynów do wynajęcia w Katowicach posiada tego typu oświetlenie. Powody dlaczego są najczęściej stosowane to relatywnie niska cena, a również łatwość montażu. Można również spotkać oświetlenie liniowe wersji LED, które zmniejsza pobór energii o prawie 50%, przez co koszty związane z energią maleją. Także koszt jednorazowej świetlówki jest wyższy niż w przypadki lampy LED.

Zważywszy na powyższe świetlówki jest to bardzo dobre rozwiązanie jeśli chodzi o oświetlenie hal magazynowych, a technologia LED podnosi jego użyteczność.

Oświetlenie liniowe to nie tylko świetlówki ale także liniowe oprawy hermetyczne. Różnią się one od świetlówek kształtem i wielkością, więc są zazwyczaj stosowane jako zamienniki tam, gdzie świetlówki nie wejdą.

3. Naświetlacze LED

Jeśli chodzi o mniejsze magazyny to można tam spotkać naświetlacze. Naświetlacz na małych magazynach będzie miał dużo więcej zastosowań, niż samo oświetlanie przejść.

4. Innowacyjne oświetlenie

Tak samo jak praktycznie każde przedmioty, oświetlenie także cały czas się rozwija i stara się optymalizować swoje mocne strony. Jeśli chodzi o światło to inteligentne oświetlenie dostosowuję się do danej pory dnia, a także ilości osób na magazynie, dzięki temu może w danym momencie zużywać mniej energii niż światło standardowe. Tego typu rozwiązania są np. stosowane na terenach wokół magazynów, np. magazyny w Bytomiu mają bardzo dobrze w ten sposób oświetlony teren.

Przyszłościowo mówi się również o oświetleniu, które będzie zmniejszać pobór energii, kiedy nie będzie danego pracownika w obszarze światła. Oczywiście światło nie mogłoby gasnąć całkowicie, ponieważ po wejściu pracownika w jego obszar i nagłym zapaleniu się światła, pracownik mógłby dostać mroczek przed oczami. Dlatego pracę na tym typem oświetlenia ciągle trwają.