Zadzwoń: +48 22 111 00 01 Lub napisz: [email protected]

Zdecydowałeś się wynająć magazyn? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Strona Główna » Blog » Zdecydowałeś się wynająć magazyn? Sprawdź, na co zwrócić uwagę
Zdecydowałeś się wynająć magazyn? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Zdecydowałeś się wynająć magazyn? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Dobra koniunktura w gospodarce sprawia, że wiele firm poszukuje powierzchni magazynowych. Z ich wynajęciem generalnie nie ma większego problemu, problem polega na wynajęciu magazynu zgodnie z potrzebami firmy.

Logistyka najważniejsza, czyli jak skroić magazyn na własne potrzeby

Szukając magazynu do wynajęcia trzeba rozważyć kilka istotnych kwestii, które będą później miały wpływ na funkcjonowanie firmy.

Skrojenie magazynu na własną miarę jest najważniejsze i cena wynajmu w tym wypadku jest elementem drugoplanowy. Najważniejsze czynniki to:

  • przeznaczenie magazynu
  • lokalizacja,
  • infrastruktura,
  • cena.

Przeznaczenie magazynu

Wynajmując magazyn trzeba przede wszystkim brać pod uwagę jakie towary będą w nim przechowywane. Do magazynowanie niektórych artykułów spożywczych i farmaceutycznych potrzebne będą odpowiedniej wielkości komory chłodnicze lub mroźnicze. Oczywiście każdą halę można przystosować do takich potrzeb, ale pociąga to za sobą dodatkowe koszty, więc lepiej od razu szukać magazynu spełniającego te warunki.

Kolejna kwestia to wielkość magazynu, jego powierzchnia i wysokość. W dużej mierze zależy to od tego czy będzie to magazyn niskiego, czy wysokiego składowania. W obu przypadkach powinien posiadać powierzchnie umożliwiającą wytyczenie dróg wewnętrznych dla wózków widłowych.

Powierzchnia magazynu jest dość trudną sprawą do rozstrzygnięcia. Wynajęcie zbyt dużej powierzchni magazynowej generuje dodatkowe koszty, ale z drugiej strony za chwilę może się on okazać w sam raz.

Najbezpieczniej jest przeanalizować wyniki firmy w ostatnim czasie. Wzrost produkcji, sprzedaży powinien skłaniać do wynajmu magazynu z nadmiarem powierzchni.

Lokalizacja

To bardzo istotna kwestia dla sprawnego funkcjonowania firmy. Oczywiście najbardziej optymalną kwestią jest wynajęcie magazynu w pobliżu jej siedziby, ale nie zawsze jest to możliwe, bo np. nie ma odpowiednich obiektów.

Wybierając lokalizację trzeba brać pod uwagę przede wszystkim infrastrukturę drogową. Czasami lepiej jest wybrać magazyn do wynajęcia na obrzeżach miasta w pobliżu autostrad lub dróg szybkiego ruchu niż w samym centrum, gdzie samochody będą stały po kilkadziesiąt minut w korku.

Infrastruktura

To bardzo ważna kwestia, albo wynajmiemy magazyn dostosowany do naszych potrzeb, albo będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty przystosowania go do potrzeb firmy.

Sprawą podstawową jest dogodny dojazd i rampa do rozładunku i wyładunku towarów. Znacznie skraca to czas wysyłki towarów. Magazyn powinien być wyposażony we wszystkie media – prąd, wodę, kanalizację, linię telefoniczną, Internet, wentylację. Na pewno powinny znajdować się na jego terenie pomieszczenia biurowe umożliwiające prawidłową obsługę magazynu. Istotną kwestią jest bezpieczeństwo obiektu, czyli ogrodzenie, monitoring, całodobowa ochrona, system alarmowy.

Cena

To kwestia ważna, ale nie najważniejsza. Na obrzeżach miasta z reguły ceny są niższe, ale jeżeli jest to obiekt nowy, to koszt jego wynajmu może być większy niż starych magazynów w centrum miasta. Czasami korzystniej jest zapłacić większy czynsz w zamian za lepszy standard magazynu.

Upadek kopalni na Śląsku spowodował intensywny rozwój tego regionu w innych branżach produkcyjnych oraz handlu, a co za tym idzie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe. Magazyny w Katowicach zlokalizowane są w różnych częściach miasta, posiadają różny standard, znalezienie odpowiedniego nie powinno stanowić problemu.